YKS Hazırlık, Başvuru ve Yerleştirme Süreci Hakkında

2 Şub 2019
130
0
1
#1
Arkadaşlar herkese merhaba,

Üniversiteye giriş sınavları hakkında ayrı ayrı birçok konu açılmış forumda. Kimi güncel değil diğerleri de hep parça parça cevaplanmış. Üniversite öğrencisi ve engelli öğrenci hakları için gönüllülük çalışmaları yürüten bir arkadaşınız olarak bu konu üzerinden güncel bilgileri sizlerle elimden geldiğince paylaşmak isterim. Bir arkadaşımıza bile faydamız dokunsa ne mutlu :)

Başlangıç için sık sorulan sorular ve cevapları paylaşarak gidelim. Bu başlıktaki tüm soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayınlanan "2020 YKS Kılavuzu" bilgilerine göre yazmaya çalışacağım. Tüm adayların kılavuzu dikkatli bir şekilde okumalarını şiddetle tavsiye ederim. Kılavuza doğrudan ulaşmak için adres:
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/kilavuz19022020.pdf

-> Sınava Hazırlık <-

Sınav nasıl kazanılır?

Arkadaşlar sınav çalışarak kazanılıyor. Bunun engelli/sağlıklı ayrımı yok :D Dileyen olursa ilerleyen zamanlarda bu başlık için ayrı bir konu açılabilir. Bu konuda genel olarak sınav başvuru ve yerleştirme sürecini erişilebilirlik bakımından inceleyeceğiz.

-> Sınav Başvurusu <-


Öncelikle belli birkaç soru ile başlayacağız.

Sınava kimler başvurabilir?

Sınava lise veya açık lise son sınıfta öğrenim gören öğrenciler ve tüm lise mezunları başvuru yapabilirler.

Engelliler de sınav ücreti ödüyor mu?

Evet. Engelli adaylar da oturum başına 70 TL (2020 yılı için) sınav ücreti ödemek zorundadır.

Engelli adaylar sınav başvurusunda hangi yolu izlemeli?

Sınavda engelli adayların erişilebilirlik imkanlarından faydalanacak olan tüm adayların sınav başvuru sürecinde engel bilgi formunu ve engelli sağlık kurulu raporunu ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekmektedir. Adaylar bunu ilgili evrakları ÖSYM'ye kargo ile ulaştırarak yapabilirler.

-> Sınavın Uygulanması <-

Engelli adayların sınavda ne gibi hakları vardır?

Bu sorunun cevabı özel durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte engel durumlarına bağlı olarak en çok kullanılanları tek kişilik (erişilebilir) salonda sınava girme, sınavda ek süre, okuyucu/işaretleyici desteği, büyük puntolu sınav kitapçığı, kullandığı medikal ekipman (protez, ortez, insülin pompası, işitme cihazı vb.) ile sınava girme hakkı vardır.

Engelli adayların muaf oldukları sorular var mıdır?

Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı talep eden adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmaz. Görme engelli adaylar dışındaki tüm adaylar tüm sorulardan sorumludur.

-> Sınav Sonuçları ve Yerleştirme <-

Engelli ek puanı nedir? Ne şekilde hesaplanır?

Bu konuda net bir bilgi veya formül açıklanmış değil. ÖSYM'nin konuyla ilgili açıklaması "Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu (örneğin, bütün düzeltmelere rağmen bedensel, görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri engel türü, engel derecesi, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Değerlendirme işleminde engel türü ve derecesi dikkate alınarak işlem yapılan adayların Sınav Sonuç Belgesi de buna uygun olarak düzenlenmiş olacaktır." şeklinde.


Benim aklıma şimdilik gelen sorular bu şekilde. Aşağıya ÖSYM tarafından yayınlanan sık sorulan sorular ve cevaplarından da örnekler bırakıyorum. Kaynak:
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/YKS/sss06022020.pdf

YKS'ye engelli aday olarak başvuru yapacağım. Ne yapmam gerekir?

Engelli/sağlık sorunu olan adayların"Engelli Salonlarında" sınava alınabilmeleri için;
1) Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu/Çocuklar İçin Özel GereksinimRaporunun (ÇÖZGER) onaylı bir örneğini (bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları),
2) Sağlık/Engel Bilgi Formunu (doldurulmuş olarak),
3) Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçelerini,
4) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı'na (06800 Bilkent-ANKARA) ulaştırmaları gerekmektedir.

Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan istenen belgeleri başvuru merkezine bırakabilir miyim?

İstenen belgeler doğrudan ÖSYM'ye gönderilmelidir. Başvuru merkezlerine bırakılmamalıdır.

Görme engelliyim, sınava okuyucu yardımı alarak gireceğim. Tüm sorulardan sorumlumuyum?

Görme engelli adaylardan okuyucu yardımı talep eden adaylara; şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorular sorulmaz.

Sağlık sorunumdan dolayı sınavda kullanmam gereken araç gereç bulunmaktadır. Bu araç ve gereçle sınava girebilir miyim?

Sağlık/Engel Bilgi Formundaki ilgili alanları doldurarak bu formu başvuru süresi içerisinde ÖSYM'ye ulaştıran adaylar, araç ve gereçleri ile engelli salonlarında ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda sınava girebilirler.

Az gören görme engelli bir adayım. Sınava başvurdum. Soruları kendim okumak istiyorum, bu durumda bana görme problemimden dolayı sınavda ek süre verilecek mi?

Soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı %25 ve üzerinde olan az gören adaylar ile Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) özel gereksinim düzeyi "Özel gereksinimi vardır (ÖGV)"/Özel Gereksinim Kodu "1" ve üzeri olan adaylara ek süre verilir.

Görme engelliyim, sınav için başvurumu yaptım. Sınavda 14 punto soru kitapçığı ve 14 punto cevap kâğıdı alabilir miyim?

Soru kitapçığını kendi okuyabilecek durumda olan görme engelli adaylara, talepleri doğrultusunda 9 ya da 14 punto yazı karakterinde yazılmış soru kitapçığı verilmekle birlikte cevap kâğıdı boyutu standarttır ve 9 puntodur. Cevap kâğıdı 9 punto olduğundan dolayı adayların cevap kâğıdı işaretleme durumlarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu durumda bulunan adaylara talep etmeleri halindeİşaretleyici yardımı verilir.

Engelli/sağlık sorunu olan adayların özel hastane raporları kabul edilir mi?

Devlet veya Üniversite Hastanelerinden alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporları/Sağlık Kurulu Raporları/ÇÖZGER kabul edilmektedir. Özel Hastane raporları kabul edilmez.

Bedensel engelli bir adayım, sınava gireceğim. Bedensel engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?

Sağlık/Engel Bilgi Formunda; Cevap Kâğıdı İşaretleme Durumu, Sınav Salonuna Erişim Durumu, Sınav Salon Tercihi ile Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler alanları Sağlık Kurulu Raporlarındaki durumlarına uygun olarak doldurulmalıdır. Adaylar için bu bilgiler göz önünde tutularak engelli salonlarına sınav yeri atamaları yapılır ve işaretleyici yardımına ihtiyacı olan bedensel engelli adaylara işaretleyici yardımı verilir.

Astım hastasıyım, sınava gireceğim. Astım ilacımla sınava girmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Başvuru süresi içerisinde ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı'na (06800 Bilkent-ANKARA)ulaştırmaları gereken belgeler arasında bulunan (Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu 9Raporunun/ÇÖZGER'in onaylı bir örneği, Sağlık/Engel durumlarını belirten dilekçe, Aday BaşvuruKayıt Bilgilerinin fotokopisi) Sağlık/Engel Bilgi Formundaki Sınava Getirilebilecek Araç ve Gereçler başlığı altındaki alanı dolduran adaylar, ÖSYM tarafından belirlenen şartlarda araç ve gereçleri ile sınava girebilirler.

Daha önce engelli olarak sınava girdim. Tekrar rapor göndermem gerekir mi?

2014 yılı ve sonrasında (EKPSS ve e-YDS hariç), Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık KuruluRaporu ile ÖSYM'nin herhangi bir sınavına başvurunuz varsa ve engel durumunuzda bir değişiklik yoksa tekrar Engelli Sağlık Kurulu Raporu/Sağlık Kurulu Raporu göndermeniz gerekmemektedir.

Engelli sağlık kurulu raporumda zihinsel mental retardasyon (MR) teşhisi bulunuyor. Benim durumumdaki engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?

Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında; Zihinsel mental retardasyon (MR) ile sınıflanamayan grupta yeralan yaygın gelişimsel bozukluk, özgül/özel öğrenme güçlüğü olduğu belirtilen adaylara ek süre ve talepleri doğrultusunda okuyucu ve/veya işaretleyici yardımı verilerek engelli salonlarında sınava alınır.

Geçici engelim var, sınava gireceğim. Geçici engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?

Geçici süreli sağlık sorunu veya geçici özel durumu olan adayların; ilaç, ek gıda, tuvalet vb.ihtiyaçlarının karşılanmasına ve üzerlerinde/yanlarında sargı, alçı, atel, koltuk değneği, oturma simidi vb. aparatları ile sınava alınmalarına izin verilerek bu durumdaki adaylar engelli salonlarında sınava alınır. Ayrıca bu adaylara, talepleri doğrultusunda işaretleyici yardımı da verilir.

İşitme engelli bir adayım, sınava gireceğim. İşitme engelli adaylar için sınav uygulamaları nelerdir?

Sınava Giriş Belgelerinde "işitme cihazı/biyonik kulak" yazılı olan işitme engelli adaylar, bu cihazları ile sınav binalarına alınır ancak, cihazları salon görevlileri tarafından adaydan sınav öncesi teslim alınarak sınav tamamlandıktan sonra tekrar adaya teslim edilir. Sınava Giriş Belgelerinde işitme cihazı/biyonik kulak yazılı olan adaylardan bu cihazlarının sınav süresince üzerlerinde bulunmasını isteyenler ise Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunda ilgili alanı işaretlemeleri durumunda, il merkezlerindeki ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş (sinyal kesici bulunan) Engelli Sınav Salonlarında cihazları ile sınava alınırlar.

ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş engelli sınav salonları nerelerde var?

ÖSYM tarafından hazırlanan her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş Engelli Sınav Salonları tüm il merkezlerinde oluşturulmuştur.


Umarım faydalı bir konu oluşmuştur. Tüm adaylara başarılar dilerim :)

Sevgi, saygı ve motivasyonla,
Mert