Engelliye muvafakat verilmemesine karşı dava açtım!?

buray35

Yeni Üye
2 Şub 2019
129
0
1
İyi Günler...

Üniversite çalışanı olmanın en zor tarafı bildiği üzere tayin işlerinin çok zor olması ve rektör diye tabir edilen canlıların egosunun aşındırılması için mücadele içinde bulunmamanız gerektiğidir. :) Hukuki olarak haklı olduğunuzu düşündüğünüz konularda hakkınızı aramak için, orman kanunlarına başvurmaksızın inadına cimer, sağlık raporu mazereti, sürekli şikayet, dava açma gibi argümanlar devreye sokulabilir. Esaretin Bedeli filmindeki Andy Dufresne taktiği ile bıktırma yöntemi deneyerek baş belası olmuş bir personel olmanın verdiği rehavete kapılıp "Off, defol git derler artık " düşünceleri ile her gece rüyada tayin olduğunuzu görüp daha sonra " rüya imiş yaaa " deyip, sabah sabah rüyanın yaratmış olduğu hararet nedeniyle mahmur haldeyken üstüne bir de bir bardak soğuk su içmek...:confused: her neyse...

Öncelikle tayin olmak için kurum bulmak gerekiyor; kurumu buluyorsunuz, muvafakat için yazı gönderiliyor, dilekçe yazıyorsunuz, dilekçeye 60 gün geçmiş cevap verilmiyor, ikinci bir dilekçe yazıyorsunuz e yine cavap yok... Zatı alilerinden bir kaç kez randevu koparıp yüz yüze görüşüyorsunuz ve her seferinde "bekle göndereceğiz" kelimesinden başka bir cevap alamıyorsunuz. (Çıkmaz ayın son çarşamba gününü tespit etmek gerekir). Neticede gidip dava açıyorsunuz hemde şimdiye kadar mahkemelerle hiç işiniz olmamışken, derken birde bu dava için sürekli araştırma yapıyorsunuz ve bu avukatlık stajınız içerisinde tecrübe kazanırken birkaç husus kafanıza takılıveriyor. Aşağıda sıraladığım sorulara cevap verme lutfunda bulunabilecek olan çok kıymetli ve saygıdeğer arkadaşlara şükranlarımı bir borç bilirim efenim: :cool:

1) İnternetten incelediğim bu tür idari davalarda genellikle eş durumu ile ilgili davalar açılmış. Engelliler için bir açılmış bir dava neticesine pek rastlayamadım. Davanın çok uzun sürme ihtimali var mı ? Hedeflenen azami süre 300 gün olarak belirtiliyor.

2) Davayı açarken avukat tutmadım, Avukat tutmam dava süresini yada sonucunu nasıl etkiler ?

3) Davayı kazanma ihtimalim yüksek olduğu kanısındayım. (Gönderememe gibi bir alternatifleri olsa idi baştan 60 gün beklemez direkt red cevabı verirlerdi.) Sizce böyle bir davayı kaybetme ihtimalim nedir ? Kazanırsam tazminat talep edeceğim, maksimum ne kadar bir tazminat uygun olur (iş inada bindi arkadaş)

4) Öğrendiğim kadarıyla davalı tarafın 30 gün içinde savunma sunması gerekiyormuş, bu süre içinde bir cevap verilmez ise yada bu sürenin son aşamasına kadar bekletirlerse mahkemeye Tekemmül talebi ile dilekçe vermemin bir faydası olur mu ?

5) Dava işlemlerini e-devlet UYAP vatandaş portal üzerinden yapıyorum (mahkemeye gitmeye gerek yok daha kolay oluyor) Karşı tarafı sürekli dava ile meşgül etmeye çalışmayı düşünüyorum. sürekli evrak talep etme, ek beyan verip farklı mazeret belirtme vs... (Bıktırma taktiği) bir faydası olur mu ?

Dava ile ilgili yardımcı olabileceğiniz başka hususlar varsa da bu konu ile alakalı yardımcı olabilirseniz inanın size çok minnettar kalırım.