2020 erişilebilirlik yılı ilan edildi

  • Konbuyu başlatan hozgul
  • Başlangıç tarihi
H

hozgul

Guest
#1
Bunda 11 sene önce, Türkiye'nin fiilen bir hukuk devleti olamaması, kurum ve kuruluşlarının kurallar çevresinde davranmayacağından hareketle Tayyip Bey'i bir toplantı çıkışında bekleyerek erişilebilirlik sorununun kendisinin, yani bizzat ilgilenmesi suretiyle çözülebileceğini söylemiştim. O da sıkı markaj istiyorsun sanırım diye karşılık vermişti.

11 sene sonra bu noktaya gelmesi hakkında ne desem bilemedim. Ayrıca aşağıda yer alan videodaki beyanatına bir eleştiri getirmek isterim. 2005 senesinde erişilebilirlikle ilgili 7 yıllık bir süre öngören kanun çıkarmışlardı. O zaman da ifade etmiş ki bu süreler doğru değil. Zira 20 senede erişilebilir hale getirilecek yerler olduğu gibi 1 günde de bu hale gelebilecek yerler de vardı. Nitekim süre sonunda bunu 2+1 yıl şeklinde uzattılar. Aradan ve üzerine 5 yıl daha geçti ama hiçbir hedef tutmadı.

O dönemin mücadelesini takip edenler bilirler, Taksim Gezi Parkında 48 saat boyunca eylem yaptık, sırf bu uzatma yasası çıkmasın diye. Çıktıktan sonra da Anayasa Mahkemesi'ne CHP üzerinden iptal davası açtırdık. Daha burada yazamayacağım bir çok eylem! Öncesinde ise her hafta bir ilçede eylemler sürmüştü ve birçoğuna katılmıştım. O dönemin Aile Bakanı Fatma Şahin; asla süre uzatılmayacak demişti.

Velhasıl 15 sene sonra Tayyib Bey'in aklına gelmiş engelliler ve erişilebilirlik konusu. Peki siz Türkiye'nin erişilebilir olacağına inanıyor musunuz? Peki ya geçen ve bizden çalınan zaman n'olacak?Konuları hatırlatmak gerekirse:

https://www.engelliler.biz/forum/ayr...ine-tikti.html

https://www.engelliler.biz/forum/gun...sim-deyiz.html

https://www.engelliler.biz/forum/ayr...-tartisma.html

https://www.engelliler.biz/forum/gun...ane-deyiz.html